Trnavská stovka 2013 Naopak, príprava

Blogy » Turistika » Trnavská stovka 2013 Naopak, príprava

13.05.2013

Trnavská stovka je známy diaľkový turistický pochod. Koná sa spravidla prvý júlový víkend v sobotu. Štartuje sa na Bratislavskej hlavnej žel.stanici od 6 do 8 hod. Cieľom je prejsť po hrebeni Malých Karpát do Brezovej pod Bradlom najneskôr do nasledujúceho rána (8 hod.). Pochod organizuje TJ ATOM J. Bohunice, TESLA Bratislava. Tento pochod som išiel pred pár rokmi 2 krát. Oba razy sa mi ho podarilo zvládnuť za 18 hodín. Vyskúšal som si obidva režimy. Poctivý prechod presne po značkách a na druhý krát s využitím obchádzok. Ani jeden variant nie je výrazne ľahší.

Naopak?

Tento rok som sa rozhodol, že skúsim "šťastie" znova. Vyskytli sa komplikácie v podobe akcie, na ktorej musím byť v nedeľu. Tým pádom riešenie problému, ako sa dostanem z Brezovej domov. Pred pár rokmi som ako nadšenec T100 narazil na stránky Petra Vojteka http://petervojtek.eu/T100/, ktorý písal o neoficiálnej T100 naopak. Koná sa na jeseň, všetko je naopak. Deň trvá cca toľko hodín, koľko noc normálnej stovky, trasa naopak, počasie naopak. Nedalo sa odolať, po lete sme boli od T100 dostatočne oddýchnutý. Raz sme sa zúčastnili a malo to tiež svoje čaro :) T100 je jednoducho fajn v každej podobe.

Myšlienky sa pospájali a stovka v opačnom smere v deň oficiálneho podujatie je na svete. Oživiť spomienky na minulosť, ľudí a atmosféru. Pridáva sa zvedavosť pozrieť si to celé z iného pohľadu, očami pozorovateľa a zároveň si T100 vychutnať. Príde mi to trochu strelené, a to sa mi páči.

Upozorňujem, že T100 naopak nie je oficiálny pochod.

Príprava

Roky letia... Od poslednej stovky mám už rodinu a na turistiku v poslednej dobe vôbec nebol čas. Je mesiac pred stovkou a ja nemám žiadny tréning, žiadny les. Len dlhodobý deficit. Jediné čo sa nezmenilo, sú problémy s nohami, ktoré stále pretrvávajú. Tréning som začal Častovskou 50, ktorá sa konala 8.5. Žiaľ nevhodná obuv a slabá kondička sa podpísala na tom, že po 25 km okruhu sa moje nohy niekoľko dní zotavovali. Treba pridať... zostávajú 3 týždne do T100. V pláne je začať behať, a nejaké túry. Snažím sa preplánovať čo sa dá, lebo tento mesiac je hustý už aj tak. Snažím sa pospomínať na posledné prechody a hľadám spôsoby ako T100 efektívne prejsť... Aj keď už teraz viem, že po T100 sa opäť pár dní budem učiť chodiť :D

Fyzická a psychická kondícia, pitný režim, jedlo

Okrem akej takej fyzickej kondície je nutné byť pripravený aj po psychickej stránke, hlavne ak ide o takto dlhú trasu. Veľa ľudí ide na doraz, alebo za hranice svojich síl. Hlavne treba byť v "pohode", treba chcieť. Nepočítať s tým, že sa to skončí skôr. Telo si potom začne hľadať dôvody :) a väčšinou aj tam skončí. Snažiť sa vyvarovať odtlakom, a iným problémom. Dobré je poznať terén, kde sú ťažšie úseky (veľké stúpanie, alebo klesanie, asfalt). Mať pred nimi rešpekt. A hlavne vedieť, ako ich rýchlo "preletieť". Treba rátať s tým, že po 50 km sa telo dostáva do iného stavu. Je dosť unavené, chová sa jednoducho inak. Hlavne nezabúdať piť a občas niečo zjesť. Vedieť, kde sa dá doplniť voda a nevláčiť 6 litrov :).

Moja výstroj

  • Turistické palice - odľahčia kolená, dodajú prídavný výkon na rovine. Aj keď pri behu sú nanič.
  • Batoh, čelovka, tur.lekárnička, pršiplášť
  • Náhradné ponožky, náhradné tričká, leukoplast na odtlaky
  • 1.5 litrovka vody + 2x0.5l, jedlo

Viac už asi netreba. Mám pocit, že je toho aj tak veľa. :-)

31.5 Deň pred...

Tréningy za posledné týždne boli vlažné. 2x po nohách do práce a hodina behu z Baby domov. Takmer celý týždeň je upršané počasie. Na 1.6 predpovede nevyzerajú takisto dobre. Hlavne v poobedňajších hodinách hlásia zrážky pre celú strednú Európu. Slovensko ma doobeda "dieru", tak to vyzerá dosť znestiteľné. Večer sa mi podarilo spojazdniť online monitoring. Nechám automaticky monitorovať so vzorkou 1km / 15 minút a zmeriam, aká bude spotreba telefónu pri online monitorovaní v teréne. 

Pokračovanie...

Next176