Trnavská stovka 2013 Naopak

Blogy » Turistika » Trnavská stovka 2013 Naopak

01.06.2013

Deň D. 1.6.2013

Pokračovanie z predchádzajúceho článku - príprava na T100 naopak.

GPS vizualizácia trasy (MP4 video)

T100 naopak nie je oficiálny pochod. 

Ráno sa prebúdzam o 3 hodine napriek tomu, že je budík nastavený na 4:20. Ale celkom vyspatý. Pozerám na počasie, okrem SHMÚ už aj YR.NO hlási na celý deň zrážky. Pred piatou vyzdvihnem brata, ktorý ma zavezie do Brezovej. Do Brezovej prichádzame tesne pred šiestou a ja som pripravený vyštartovať.

Brezová pod Bradlom - Dobrá voda - Buková

Do Dobrej Vody som sa chcel presunúť po modrej značke, ktorá ešte nie je v openstreetmap.org / turistika.freemap.sk zakreslená. Značenie tejto časti trasy je v teréne veľmi biedne a ja hádam iba podľa vrstevníc. Občas sa značka objaví a ja viem, že idem správne. Začína pribúdať dosť blata. Križujem červenú značku a chystám sa na zostup. Terén sa mení na dosť nepríjemný. Všade je veľa blata, všetko sa lepí na mňa a kráčam s nalepeným blatom. Ak aj náhodou sa dostanem na trávu, ostávam okamžite po kolená mokrý. V botách to vyzerá tak, akoby som skočil do potoka. Postup je veľmi pomalý. Takto to dnes nepôjde. Moje predstavy o štarte boli dosť odlišné. Chvíľami to mám chuť vzdať ešte teraz na začiatku, mal som ísť normálne. Pretínam asfaltku (starú červenú) a bez váhania sa do Dobrej Vody presúvam po nej. Komfort sa nedá porovnať. Keď sa dá, tak bežím a tým sa zbavujem prebytočnej vody v botách.

Po príchode do dediny nezastavujem a raňajkujem za pochodu. Mám obavy z terénu po opustení dediny. Ten je podobný. Samé blato, šmýka sa a výstup je dosť pomalý. Neviem ani len odhadnúť, kde dnes moje snaženie skončí. Konečne mám za sebou lúky, trošku asfaltu a idem na prechod Mihalinovej. Časť, ktorá smeruje k Mihalinovej sa dávnejšie prechádzala dosť obtiažne. Vždy tu bolo veľmi veľa blata. Lesníci sa asi pohrali s tou cestou a tentokrát sa išlo dobre. Prichádza hmla, začína mrholiť. Zostupujem z Mihalinovej a onedlho sa opäť dostávam na asfalt. Využívam ho klasicky na beh. Prechádzam cez cestu II. triedy a idem okolo zvernice do kopca. Už sa ide celkom dobre. Prechádzam chatovou oblasťou, kde si obyvatelia spravili brigádu. Desiatky ľudí s lopatami vyrovnávajú štrkom jamy na ceste. Ďalej bežím a po chvíli ma stopuje pani, že či utekám na autobus. Nie, dnes nie :-)

Po ceste do Bukovej začína pršať. Prvú autobusovú zástavku v Bukovej využívam na prestávku a robím prvé ošetrenie nôh. Na to, že z bôt stále tečie, vyzerajú nohy dosť normálne. Sú len dobre premočené. Prechádzam Bukovou, a musím si dať vetrovku. Na Záhorí je citeľne chladnejšie. Na terase krčmy, kde býva kontrola T100 je pár ľudí. Nevenujem im pozornosť a idem ďalej. Kilometre asfaltu využívam vo svoj prospech na beh.

Štvrtina trasy je za mnou. Netrúfam si odhadnúť, koľko s mokrými nohami ešte dám.

Na mesačnú lúku, prvý stovkári

Pri zvernici začína svietiť slnko. Konečne sa počasie obracia a takto vydrží ešte pár hodín. Prechádzam Červenou Horou a nasleduje pekná upravená cesta. Pamätám si, ako tu tiež dávnejšie dosť blata. Dostávam sa na Mon Repoš. Vody mám ešte dosť, služby prameňa teda nevyužijem. Voda by mala vystačiť na Mesačnú Lúku. Krátko za Repošom, beží chalanisko. Je asi 12:20. Pýtam sa ho, "ideš stovku ?". "Hej" znie odpoveď. Tak už to prichádza. Desím sa toho ako pôjde celá dávka stovkárov oproti mne. Snažím sa prepočítať, koľko prebehol. Ja mám na tachometri okolo 35 km,,, a on ~55 km.. Šialené, pomyslím si. A ja si myslím, že letím. Známi moji a vy mi hovoríte, že som borec, king, šialenec, a čo ja viem čo.. Čo je potom on ? Má veľké uznanie z mojej strany.

Pokračujem do kopca k Amonovej Lúke. Dole kopcom beží trojica chalanov. Prvý pýta "Je ten bežec pred nami ďaleko" ? Hovorím "asi 10 minút". Čo je toto, závod? :) Veľmi záleží na tom prísť ako prvý ? Snažím sa vžiť do situácie prvej 4. Aké to asi musí byť. Po vyše 6 hodinách byť s rozdielom 10 minút. Váhať, či si len nabrať vodu na studničke, aby nestratil cenné minúty. Tlak na psychiku, fyziku tela musí byť neskutočný. Nie sú to iba nervy a stres...  Pristihujem sa ako bežím do kopca, to nikdy nerobím. Tí bežci ma na pár minút nabili energiou. Amonovú lúku nechávam tak a tiež obchádzam Klokoč. Na Uhliskách robím ďalšiu údržbu. Stále to vyzerá celkom dobre. Je tu kopec doterných múch. Rýchlo balím a idem ďalej. 

Mesačná Lúka je na skok. Pri prameni je ďalšia kontrola. Chalan z kontroly sa postaví predo mňa, máva palicami a hovorí, že ma ďalej nepustí. "Tu je jednosmerka". Zatiaľ, čo zo slabého prameňa naberám 2.5 litra vody vedieme konverzáciu. Ďalší hovorí "My sme ťa videli ráno v Bukovej" .. Tak predsa to boli ľudia z kontroly.

Na Čermákovú Lúku 

Vydávam sa na hrebeň Vápennej a pri prvom výstupe sa snažím spracovať ďalšiu žemľu. Na hrebeni je dosť vlhko. Kamene sa celkom šmýkajú. Oproti sa každých asi 50-100m v dávkach rúti jeden stovkár. Je to dosť nepríjemné. Nie je tu miesto na vyhýbanie. Dosť to brzdí. Zvyšujem tempo, aby som sa dostal čím skôr na širšie cesty, kým bude prúd ľudí intenzívnejší. Zaslúžene prichádzajú fantastické výhľady na krajinu a rozhľadňa na Roštúne. Z Vápennej idem dole po jej niekoľko kilometrovom čele. Cesta je širšia a vyhýba sa lepšie. Stovkárov je stále viac. Mám tričko s nápisom "Trnavská stovka Naopak". Bavím sa na reakciách ľudí. Niektorí sú aj po 50tke dosť všímavý. Jednému to došlo po 20 metroch. Z diaľky na mňa kričí "Hej, ty ideš naopak? Prečítal som na tričku" :) Dole Vápennou idem poklusom. 

Doteraz boli sami mladí chlapi. Stretávam prvého staršieho. Dole pred Vápennou prvú ženu. Od Sološníckej ide kilometer asfaltu. Idem krokom. Dávky turistov neutíchajú. Výstup na Skalku mi dá zabrať. Takmer 300 metrov stúpania pôsobí na mňa likvidačne. Aj keď môžem byť iba rád, že nemusím ísť hore na Vápennú. Kolená majú dosť. Taricové skaly sa teda nekonajú a obchádzam ich cez oboru. Terén nič moc. Luxusná široká cesta je plná blata. Opäť prišiel slalom medzi turistami. Počasie je dobré a stále svieti slnko. Stretávam prvého známeho, Juraja. Prehadzujeme pár viet, spraví mi foto a ideme ďalej. Onedlho ďalšieho známeho, Michala. Inak za celý čas nikoho... Hmm, známi? Prestali ste už na 100 chodiť? V tejto časti boli dávky ľudí najvyššie. Po nejakom čase som mal pocit, že sa tváre opakujú :) Žeby chodili na stovku, len isté typy ľudí? Alebo už mám z únavy halucinácie? Chyba v Matrixe ?

Od Hubálovej po Čermák sa mení osadenstvo stovkárov a pribúdajú partie ľudí, ktoré nezdravia :) Dostávame sa teda k "príležitostným turistom". Samozrejme, nie všetci :) Na polceste sa obloha zaťahuje a začína pršať. Prichádzam na Čermákovú Lúku. Nechránené lavičky sa vypratávajú. Kontrola sa skrýva pred dažďom pod stromami. Nechcem strácať čas, ignorujem pršanie a mierim ihneď k studničke. Tankujem plnú nádrž. Vraciam sa na lúku a robím ďalšiu údržbu nôh. Pri spracovávaní ďalšej žemle sa bosí prechádzam po lúke, ktorá je nakrátko pokosená. Pár centimetrová tráva robí skvelú masáž. Na mňa pritom prší a všetci sú niekde skrytí. Pripadám si ako z ústavu :)

Na Pezinskú Babu

Vyrážam ďalej. Nohy sú už dosť K.O., to počasie im nepomáha. Stretávam tretiu skupinku ľudí "absolútnych neturistov". Neprešiel som ani 2 km od lúky a míňam niekoľko skupiniek. A všetko moji rovesníci a že "Dobrý deň" ?!? Asi netušia, ako sa turisti zdravia :). A všetci, že či je Čermák ešte ďaleko. Hovorím 500m. Jeden z nich, že sa mu to nezdá, že 5km idú 2 hodiny. Joj, ale keď úsek Baba-Čermák je jeden z najťažších :) Treba tam dosť zabrať. Pokiaľ teda nejdú spraviť fake, ako ja. Kolená sú úplne mimo, musím obísť Skalnatú. Snažím sa dostať na zvážnicu. Odbočím z červenej. Po pár minútach brodenia trávou som zas úplne mokrý. Cesta vyzerá hrôzostrašne, plná blata. Začne silný lejak. Prvý krát vyťahujem pončo, aby som uchránil seba aj batoh. Po ceste to trvá nekonečne dlho, preskakovanie zo strany na stranu. Všade blato, voda.

Na konci sa cesta stáča dole, kde moji známi na chate oslavujú. Je to veľmi lákavé a začínajú prvé vnútorné boje, či ísť ďalej. Ešte kúsok.. po žltej vybehnem späť na červenú. Čmeľok takisto obchádzam. Na Babu prichádzam pred 18tou. Robím ďalšiu väčšiu údržbu. Konečne prestalo pršať, oblaky zmizli, a vyberám si, či po modrej zbehnem do Pezinka, alebo to dám ďalej. Do BA to bude isto aspoň na 4 hodky. Červená vyhrala. 

Smer Bratislava

Cesta je fajnová, ide sa po nej veľmi dobre. Konské Hlavy, 3KK. Žiadne extra blato s výnimkou obchádzky Somára, kde som stratil veľa času. Prešiel som Kozí Chrbát, telo sa začalo chovať divne. Napijem sa, je mi zle. Zjem niečo, opäť zle. Zrak začal mierne rozostrovať. To som prisúdil šeru, v lese sa už začalo stmievať. Dva kilometre pred Salašom sa to dosť zhoršilo. Mal som pocit, akoby som čiastočne strácal vedomie. Ale no, telo blbé! Veď na hlavnú je to už len nejakých 20km. Už len 2.5 hodky, vydrž! Musím to dotiahnúť. Kilometer pred Salašom. Stav sa zhoršuje. Nemôžem si dovoliť "odpadnúť" v lese. Nohy mokré, pri zastavení by mohlo prísť k podchladeniu. Rozhodnutie je koniec. Plánujem únikovú trasu do Svätého Jura. Snažím sa spojiť s bratom a vybaviť si vyzdvihnutie. Signál žiadny, nedá sa dovolať.

Núdzový východ

Píšem SMS "Potrebujem vydzvihnut v Juri, pockaj ma pri modrej pri zakaze". Odosiela sa.. stáčam to na asfaltku, ktorá ide do kopca, zjavne tá bráni signálu. Kroky sa spomaľujú a je mi už dosť na odpadnutie. SMS sa nejako odoslala. Po chvíli mi volá. Nie som schopný moc hovoriť, tak len stručne "Prosím prídi, potom ti poviem.". Idem dole. Stále signál nič.. Už je fakt zle, neviem spraviť normálne kroky. Vyťahujem podložku a sadám na zem. Začal som sa triasť. Neviem ani od čoho, či od zimy alebo vyčerpania. Chytám úzkosť, fyzicky aj psychicky som vyšťavený. Musím zvýšiť teplo. Vymieňam mokré tričko za suché, pridávam dlhorukávové termo a navrch dávam ešte mokrú vetrovku. Pri každom napití mi je zle. 

Spomeniem si na "reštart". V lekárničke mám malú flašku Alpy. Známa mi raz hovorila, ako im to pomáha na turistike. Ak bol aj niekto na dne, dal glga, a nakoplo ho to na nejaký čas. To je hnus :) Spomínam si, ako sme v detstve dávali na kocku cukru 2 kvapky. Chutilo nám to :D Neviem, či sa jedná o placebo, ale takmer okamžite to zabralo. Pobalím veci a pokračujem, hlavne byť v pohybe. Ako som takmer nevedel chodiť, teraz to už išlo. Aj keď len takých 4km/h. Tá cesta je nekonečná. Brat volá, že už je dole. A ja to mám ešte asi na hodinu, volám mu "Prídi pre mňa hore, nechcem riskovať". Za pár minút je pri mne a nakladá ma... Ideme domov.

Koniec

Je 20:30. Cesta končí po 80km a ja som rád, že už idem domov. Celý deň mokré nohy, to nebolo najšťastnejšie. Dobre sa dali využiť skúsenosti s mojej upršanej Dulky-Devín 2010. Som rád, že to dopadlo dobre, aj keď som asi zase siahol na nejaké moje dno schopností. Budúci rok určite nesmiem podceniť tréning. Dnes ráno pozerám na nohy a sú ako predtým, síce kĺby bolia, ale žiadne pluzgiere. S výkonom som bol spokojný, ak by som to ťahal ďalej bolo by to do 16 hodín. Možno to bol problém, že som išiel moc rýchlo. Dávnejšie som nevedel prebehnúť ani 200 metrov, bol som hneď zadýchaný, pichalo v boku a pod. A teraz.. hlavne rovina a dole kopec je pre mňa a nohy príjemnejšie ako ísť s palicami.

Veľmi ma potešili reakcie stovkárov na trase. Pre mnohých bolo stretnutie s proti idúcim príjemným spestrením tohoto náročného a obľúbeného pochodu. Ja som ti to tiež užil, spoznal som svojich spolubojovníkov :)

O rok zas ? ... Ale už nie naopak :D

Locus Live tracking

Počas môjho presunu bola vysielaná poloha v intervale 15 minút / 1000 metrov. Ak by chcel niekto využiť túto technológiu, stačí k tomu bežný telefón s Androidom. Aplikácia Locus (Plná verzia) má funkciu Live Tracking. Cez Freemap Addon plugin som si stiahol vektorovú turistickú mapu Slovenska, aby sa nesťahovali mapové údaje online. V nastaveniach sa dá nastaviť profil pre turistov, ktorý potom zobrazuje turistické značky, takže sa dá telefón použiť ako turistický navigátor. Vhodným nastavením intervalu a URL som to napojil na lokalizačné služby servera freemap.sk. Na svoju stránku som si spravil kúsok kódu, ktorý spolupracuje s API službou freemap a zobrazuje bodky, prípadne správy. Na mobile som vypol synchronizácie, wifi, automatické vyhľadávanie operátora. Teda všetko, čo by vyčerpalo baterku. Robil som online GPS log a vysielal polohu cez telefón Sony Xperia U. Minulo po 60km 50% batérie. Doplnkový akupack som teda ani nevyužil. Ako to dopadlo, môžete si pozrieť mapu s monitoringom. Inak tam pekne vidieť, kde je problém so signálom. Ak by chcel niekto tiež také, môže sa mi ozvať. Poradím.

Turistická mapa Slovenska

Mapy freemap.sk, sú založené na dobrovolníckej činnosti. Komunita prispieva a zakresľuje do medzinárodnej openstreetmap.org. Turistika je mapovaná výhradne s GPS a preto, ak môžete pomôcť, tak zakresľujte nezmapovanú turistiku priamo do Openstreetmap, alebo pošlite logy na freemap@freemap.sk. Už ostáva zmapovať poslednú tretinu trás Slovenska! Výstup sa potom dostáva do portálov a aplikácií, ktoré využívajú Openstreetmap. Napr. turistika.freemap.sk, mapy pre bikerov, alebo 3D navigácia MapFactor.

 

 

Na polceste od JurajaDo Dobrej VodyTrápenie na modrej značkeStará červenáAsfaltka do DobrejDobrá Voda ešte spíStále dobrá vodaPolia za Dobrou vodouKúsok normálnej cestyVýstup na MihalinovúMihalinová v hmleOdmena v tmavom lese, svetelný obluk kopírujúci kopecZjedli ho diviaky?Stanovisko T100 je ešte prázdneK ceste II. triedyZ okresu do okresuKomplikovaná cesta pred zvernicouPred záhradkárskou oblasťouSmer BukováNohy po 25Za BukovouStále za BukovouBrezinkyLúka za zvernicouPrvé lúčeČervená HoraFajnová cestaMon RepošStále Mon RepošUhliskáVápennáVápennáRozhľadňa na VápennejVýhľad z VápennejVýhľad z VápennejSološnícka dolinaDo oboryV oboreV oboreNa Čermákovú lúkuUpršaná Čermáková lúkaSkalnatáPred BabouPred BabouPred BabouPred BabouBaba - BABaba - BABaba - BABaba - BABaba - BA
Next176