Meranie spotreby v paneláku
16.07.2013
Elektrika, voda, plyn
Tiež patríte k tým, čo chcú mať aspoň základný prehľad nad spotrebou energie v domácnosti. V súvislosti s "vysokými" účtami sa optimalizácie zídu väčšine. Na to, aby som mal prehľad čo možno najreálnejší, musel by som odpisovať denne. A na to skutočne nemám odhodlanie. Nedávno sme sa sťahovali, tak som už pri prestavbe bytu rátal s nejakými novinkami.
Dostalo sa mi do rúk jedno veľmi zaujimavé české zariadenie SDS Mikro Light2 Ark/Pin v cene cca 50-60 Eur. Na tomto zariadení ma zaujali 2 veci. Moja verzia obsahovala 3 vstupy S0 a zbernicu 1-wire. Zbernica 1-wire sa dá použiť na umiestnenie 16 čidiel. Vstupy S0 sú vhodné na snímanie elektromera, vodomera, plynomera.
Elektromer LE-01D
V novom byte sa prerábala aj elektrika. Za hlavný elektromer od EON som v mojej rozvodnej skrinke umiestnil aj svoj digitálny elektromer. Je to najlacnejšie riešenie. Vyšiel okolo 35 Eur. Na svoj display zobrazuje digitálne počítadlo a okrem toho obsahuje S0 výstup (1000 impulzov za kWh). Prepojenie bolo maximálne jednoduché. Zobral som 12V s ktorými napájam SDS mikro, medzi SDS a elektromer som zaradil ešte 1K6 odpor, aby som neodpálil optočlen v SDSku. Dĺžka vedenia bola v tomto prípade okolo 10 metrov. Vyšším napätím a úpravou hodnoty odpora je možné túto vzdialenosť zväčšovať. Veľmi dobré info o SDS majú priamo na svojej wiki wiki.merenienergie.cz. Spotreba SDS je 0.85W. Výrobca dodáva rôzne verzie, aj priamo v prevedení DIN.
Eportál od výrobcu
SDS sa dá priamo napojiť na e-portál merania energie. Človek si tam založí svoj účet a nechá čidlá posielať hodnoty priamo tam. Takto mi to bežalo snáď rok, ale prestal som tam chodiť. Navyše portál sa počas tej doby zmenil, tak asi to odišlo aj samé. Po roku som si kúpil nové HTPC, ktoré beží stále (media center, zálohy, fileserver). Spotrebuje 12W s CPU Celeron 877 Sandybridge. Bolo by hriech nevyužiť, tak som sa konečne donútil napísať svoje riešenie.
Snímanie na mieru
SDS umožnuje písať vlastné skripty, takže hodnoty si môžete posielať priamo do vášho webu. Ja som na to išiel inak, v SDS som zapol podporu SNMP. Cez tento protokol sa dá zo zariadenia priamo vytiahnúť ľubovoľný údaj. Keďže SDS nie je epicentrom mojej domácnosti, určil som, aby HTPC zbieralo hodnoty zo všetkých možných zariadení v byte. Aby som mal štatistiky prístupné aj z práce, údaje sa rovno posielajú do databázy na mojom webe. Firma websupport.sk ponúka veľmi dobrý a lacný hosting. Snímače posielajú v 15 minútových intervaloch.
Na webe sa vyhodnocujú snímače, pričom je možné nastaviť spodné a horné alarmy. Napr. zastaví sa ventilátor, teplota prekročí hodnotu. Hneď mi systém pošle mail, alebo ma upozorní cez SMS. Kombinácia SDS + elektromer vyšla teda do 100 Eur.
Vodomery
V ďalšom kroku by som chcel merať aj studenú a teplú vodu. Naskôr mi bytové vodomery mi nedovolili vymeniť za S0. Robil som pokusy s externým reflexným optočlenom. Vymyslel som si elektroniku, ktorá kupodivu fungovala. Žiaľ moje vodomery maju asi moc hrubé sklíčko a malú litrovú ručičku, tak som sa k uspokojivému výsledku neprepracoval. Nakoniec som kúpil u výrobcu bonega tie isté "super-antimagnetické" vodomery, ktoré majú naviac majú prípravu pre rádiový odpočet. Cena za vodomer cca 400Kč, a k tomu som si ešte po 92Kč dokúpil káblik s čidlom. Snímač som vložil do vodomeru. Kábliky cez 1k6 odpor som pripojil na SDS a zafungovalo to na prvý pokus. Meraný interval je 0.5 litra. Výrobca Bonega má sídlo pri hranici ČR-SK, nedaľeko Skalice, boli aj po telefóne veľmi ústretový, poslali mi to poštou. Vymenil som ich a len som správcovi nahlásil výmenu, priniesol som mu tie staré (zrazu to problém nebol).
Snímanie teploty
So zbernicou 1-wire som mal skusenosti už predtým. Je to digitálna zbernica, kde sa na 3 drôty postupne umiestňujú 1-wire čidlá. Vyzerajú väčšinou ako bežný 3 nožičkový tranzistor. Dobre spravená zbernica môže mať dĺžku desiatky metrov. Kúpil som v audio obchode tienenú dvojlinku (0.4 Eur / m). tienenie som použil ako zem, do jeden žily som dal + z 1wire zbernice a do druhej dáta. Na 10 metrový kábel som napojil zatiaľ 4 čidlá merajúcich serverovňu, obývačku, kuchyňu a exteriér.
Čidlo DS16B20 je digitálne, pracuje od hlbokých mínusov do vysokých plusov. Netreba nič nastavovať a dá sa zohnať za cca 2 Eur na kus. Na kábel pri čidle dávam ešte zmršťovaciu bužírku, aby to vyzeralo ľudsky a neprišlo ku skratu.
Do exteriéru doporučujem vyrobiť radiačný štít. Mne sa osvedčila biela plastová rúra zo vzduchotechniky priemer 100mm. Ukrojil som si z nej cca 20 cm, umiestnil vertikálne, hore som nechal vzduchovú medzeru a nad to dal "tanier". Čidlo je teda chránené pred slnkom, vetrom, daždom. Za pár peňazí je veľmi slušné k profi riešeniam. Štíty sa dajú samozrejme aj kúpiť. V exteriéry teda získate ako bonus aj vlastnú meteostanicu bez dodatočnej spotreby energie. Teplota sa sníma na web takisto v 15 min. intervale.