Domáca serverovňa

Blogy » Technika » Domáca serverovňa

16.07.2013

Bez káblov...

Veľa ľudí chce všetko prepájať bezdrátovo. Len ja moc Wifi, bluetooth a pod. nemusím. Kábel je predsa len spoľahlivejší, a zbytočne nemusí v byte pražiť Wifi. Problém bol teda, kam skryť všetky káble.  V byte sme stavali nové jadro. Vybral som si, že priečky spravím zo sadrokartónu. Dostal som bláznivý nápad. Serverovňa bude v priečke. Túto priečku som teda nerobil s klasického 7cm profilu, ale z 10cm. Samozrejme naplánovať to bolo trošku zložitejšie. Ale výsledok stojí za to... 

Do priečky som dal zapustené 50x50 dvierka, takže všetko je skryté a nič nevidieť. Navrhol som to celé na minimálnu spotrebu energie. Navyše celý byt je spravený tak, že sa dajú v prípade potreby ťahať nové káble. Jadro je v strede bytu. Káble z ističovej skrine idú do sadrokartónového jadra (v podhľade je veľká 10x5 cm lišta), zvyšok je ťahaný za kuch. linkou a v izbách v podlahových lištách (zásuvky, internet).

Káble na svetlo som prilepil priamo na panel a je ťahané v CYKY-LO kábloch (ploché z nízkym profilom) na ktoré išla omietka.

Obývačka - TV centrum

Priečka s hardvérom je kolmá na nosnú stenu v obývačke, kde sme plánovali umiestniť TV. Preto som pri dvierkách je cez panel do obývačky prevŕtaná dieru s priemerom cca 3cm, ktorá ústi presne za televízorom v obývačke.

Old: Okolo TV tak nie sú vidieť žiadne set-top-boxy, ani sa tam nepovaľujú káble. TV malo v CA slote dekodér na UPS (DVB-C). Nakoľko momentálne sme už na Magiu - pod TV pribudol stolík

Serverovňa

12V okruh

Celý byt má ešte svoj 12V okruh. Ním napájam hlavne LED pásy, ktoré máme v každej izbe, nad linkou, v kupeľni zabudované v dekore obkladačiek nad vaňou. Ďalej ním napájam všetky nízko napäťové zariadenia (routery, switche, upc modem, HTPC, atď.), ktoré by inak potrebovali svoj adaptér. Zdroj má 150W, v kúpeľni na stene zobrazujem napätie, prúd 12V rozvodu a teplotu v "serverovni" (pár eurové meráky cez ebay).

Zdroj má tiež vývod UPS pre pripojenie batérie a preto máme v prípade výpadku energie na nejaký čas k dispozícií internet, celú sieť, HTPC a cez LED pásy aj svetlo. Notebooky vydržia 8-10 hod, tak sa dá pracovať aj pri výpadku elektriky.

Domáca sieť

UPC/Magio modem má na výstupe ethernet pre jedno/dve pc. Preto som kúpil switch s wan portom. Robí teda vstupný router z internetu pre moje zariadenia. Má 8 portov a spotrebu do 5W. Išiel som hlavne na spotrebu a cenu za obstaranie. 8 portov mi akurát pokryje všetky zariadenia v byte. 

SDS mikro

SDSko mi zabezpečuje snímanie teplôt zo senzorov Dallas 18B20 z izieb a exteriéru a odpočty elektromera a oboch vodomerov.

HTPC

Okrem tohoto všetkého je tu ukrytý aj celý HTPC, ktorý robí domáce mediálne centrum cez aplikáciu Kodi (bývalé XBMC). PC slúži zároveň na zálohy našich rodinných dát. Typická spotreba PC je cca 10W.

Next176