Zelený balkón

Blogy > Ekodomov

08.06.2016

Pestujeme na balkóne

Spisujem naše skúsenosti s pestovaním zeleniny na balkóne. Vopred upozorňujem, že nemám žiadne veľké predchádzajúce skúsenosti s pestovaním. Celý príbeh začal pred 2-3 rokmi, kedy som skúšal na balkóne pestovať rajčiny. Spravil som si zo zbytkov 2cm polystyrénu a zbytkovej pásky po prerábke veľký hrant. Na asi 80 cm som dal vedľa seba 6 paradajok. Hrant veľmi rýchlo vysychal, bol veľmi plytký. No niekedy v auguste začali 2-3 zo 6 plodiť zopár rajčín a to bolo všetko. Časť rastín zápasila s chorobami, nakoniec to celé predčasne umrelo. Deprimovaní sme to rok na to vzdali, lebo to nestálo za tú námahu. Minulý rok som kúpil 2-3 samozavlažovacie kvetináče. Výsledky boli lepšie, ale nemal som ani šajnu o hnojení, chorobách a údržbe rastlín. Nebolo to zlé, ale inak tiež žiadna sláva.

Odznova a poriadne

Tento rok po sledovaní videí o Agrokruhu a permakultúre prišiel väčší skrat. Túžba po širšom sortimente doplnkovej (po ruke na odtrhnutie) zeleniny mala na svedomí dokúpenie regálov a väčšieho počtu samozavlažovacích hrantov. Niekde počas toho sme zrealizovali domáci vermikompostér (umiestnený pri pračke v bytovom jadre). Vrhli sme sa do pestovania zo všetkych strán a veci sa učíme za pochodu. Stále hovorím, že tento rok je testovací, takže robím čo najväčší rozptyl "pokusov", aby som získal prehľad, čo a ako, a čo je ešte vhodné u nás doma pestovať. A budúci rok sa pôjde na už ostro.

Samozavlažovanie, substrát

Sú to hranty, alebo kochlíky, ktoré majú v spodnej časti  priestor na vody, plastovou prepážkou zvihnutú podlahu pre zeminu vyššie a cez knotty spustené do časti s vodou si zem a rastliny naberajú vodu podľa potreby. Začal som hrantami českého výrobcu Plastia, model Siesta. S počtom hrantov som dokupoval bezhlavo viacero substrátov. Treba si dať pozor, niektoré majú aj semená burín. Celkom sa nám osvedčil zložením aj kvalitou Záhradnícky substrát B od Rašelina Soběslav. 

Semienka, sadenice

Skúšame pestovať so semienok a kupujeme aj sadenice. Pri sadeniciach si treba dať pozor, aby sa domov nepriniesli zamorené veci. Napr. chili paprika - do mesiaca ju zlikvidovali vošky a nakazili aj susedné rastliny v byte. Alebo bazalka kúpená v potravinách to takisto nerozchodila (choroba na listoch). Nie je zlé kupovať napr. na trhu, ale tiež treba dobre prezrieť. Pestovanie zo semienok - rastliny v interiéry predpestovať v zakoreňovačoch čím skôr pred sezónou. Tento rok sme začali dosť neskoro (až niekedy v apríli).

Moje pravidlá

Čo u nás pestujeme

Zimná záhrada...

Priebežne dopisujem...

Odkazy

Next176